Néhányan olyan szerencsések, hogy már az első intimkelyhük tökéletes választás, de a legtöbbünk sajnos tapasztal több-kevesebb szivárgást. Megpróbáltam összegyűjteni a leggyakoribb okokat, amik miatt szivárog az intimkehely, és a tippeket, hogy mit tehetsz ellenük.
1. Nem nyílt ki rendesen a kehely – nem alakult ki a vákuum
Talán ez a leggyakoribb ok. Ha nem nyílik ki teljesen a kehely, nem alakul ki a vákuum hatás, egyszerűen elfolyik a menstruációs folyadék a kehely fala mellett. Próbáld ki ezeket a trükköket:
- Próbálj ki többféle hajtogatási módot
- Felhelyezés után forgasd meg a kelyhet a tengelye körül
- Tapogasd körbe a mutatóujjaddal a kelyhet, hogy érezd, ha horpadás van
- Hagy a hüvely bejáratánál kinyílni és csak ez után told feljebb
- Ha puha kelyhet használsz, felhelyezés előtt tartsd hideg víz alá, a hidegtől megdermed egy kicsit az anyaga és a keményebb kelyhekhez hasonlóan könnyebben kipattan.
- Nyisd ki a szádat – ez viccesen hangzik, de ha kitátod a szád és nyitva tartod felhelyezés közben, ellazulnak alul az izmaid, és könnyebben megtalálja a kehely a helyét.
- Ha egyik megoldás sem válik be, próbálj ki más alakú, anyagú, méretű, keménységű kelyhet, hatalmas a kínálat.
Elvileg hallani és érezni lehet, amikor kipattan a kehely és kialakul a vákuum. Ha nem vagy biztos benne, úgy tudod ellenőrizni, hogy kialakult-e, hogy egy kicsit lejjebb húzod a kelyhet. Ha túl könnyen, ellenállás nélkül lejjebb jön, sanszos, hogy nincs vákuum, a biztonság kedvéért vedd ki és tedd be újra. Ha nehezen mozdul, és érzed, ahogy húzza magával a dolgokat, erős a vákuum.
2. Nem jó helyen van a kehely
Azt biztosan tudod, hogy nem kell olyan magasra helyezni az intimkelyhet, mint a tampont, néhány képpel meg is mutatom, hogy miért.
Először is, egy kis anatómia. Mi az a méhszáj és miért érdekes ez?
A hüvely egy jól táguló, 7-10 cm hosszú és 2-3 cm széles, izmos falú, elölről és hátulról lapított cső. Ebbe „lóg bele” a méhnyak hüvelyi része, amit körülölel a hüvely.
A méhnyakon a hüvely felől található apró nyílás a méhszáj. A méhszájat egy kis izomgyűrű többnyire zárva tartja, mivel a méhnyak állandó feladata a védelem.
A menstruáció ideje alatt a méhszáj kemény és leereszkedik. A menstruáció során a vér és a leváló méhnyálkahártya a méhnyakon keresztül jut a hüvelybe, ahol az intimkehely összegyűjti.
Bár a gyártók nem foglalkoznak a témával, az egyik legfontosabb dolog az intimkehely kiválasztásakor, hogy milyen magasan helyezkedik el a méhszájad, ugyanis ha pl. magasan van, nem ideális a rövid fagy nem erre tervezett szárral ellátott kehely, mert ha felmászik, előfordulhat, hogy nagyon nehéz kiszedni. Ha alacsonyan van a méhszáj, egy hosszú kehely egyszerűen nem fér el a méhszáj alatt, vagy kilóg, vagy fájni fog, vagy szivárogni.
Rám megvilágosodásként hatott, amikor először láttam az alábbi képet, évekig nem értettem, hogy miért szivárog időnként, máskor meg nem ugyanaz a kehely:
Az első képen azt látjuk, hogy a fenti ábrán is jelölt ideális esetben a kehely a méhszáj alatt helyezkedik el a hüvelyben, és simán belecsordogál a cucc. Ez van akkor, ha szerencsés vagy, és olyan hosszú a hüvely bejárata és a méhszáj között a távolság, hogy simán elfér a kehely, és nem tetted túl magasra.
Ha feljebb tolod a kelyhet, de még mindig a méhszáj alatt helyezkedik el, akkor is bele tud folyni a vér.
Ha alacsonyan van a méhszájad, vagy túl magasra tolod a kelyhet, elfolyik mellette.
Sokan tapasztaljuk, hogy a méhnyak helyzete nem állandó, fel-le vándorol a ciklus során, sőt jobbra-balra is “bólogat”. Vannak ciklusok, vagy vannak napok a ciklus során, amikor az amúgy magasabban elhelyezkedő méhnyak lejjebb ereszkedik és a megszokott módon felhelyezett kehely, ami máskor tökéletesen működik, beadja a kulcsot és szivárogni kezd. Vagy olyan, mint ha bent sem lenne…
Hogy jobban megértsd, nézd meg ezeket a képet:
Mit tehetsz ilyen esetben?
- Ha gyakori az, hogy alacsonyan helyezkedik el a méhszájad, vegyél egy rövidebb kelyhet, vagy vágd le a szárát, vagy próbáld meg kifordítani a kelyhet, hogy belül legyen a szára. Ha rövidebb a kehely, sikerülhet úgy betenni, hogy a méhszáj alá kerüljön.
- Ha nem tudod a méhszáj alá tenni, helyezd fel úgy, hogy a méhszáj a kehely belsejében helyezkedjen el.
Ez a kehely kapacitását lecsökkenti ugyan, viszont mellette fog elfolyni az egész.
- Nem a legkönnyebb mutatvány, be kell nyúlnod a kehely mellett és kitapogatni, hogy jó helyen van-e.
Ha a kelyhen kívül kitapintható a méhszáj, csípd össze a kehely alját és húzd egy kicsit lejjebb, majd úgy told fel, hogy közben a méhszáj felé fordítod a kehely peremét, így könnyebben a kehely belsejébe kerül. Tapogasd ki újra, hogy sikeres volt-e a mutatvány.
Ha nem középen van a méhszáj, hanem a hüvely egyik fala felé fordul, egy kicsit még nehezebb dolgod van, de ne add fel, ezt is csak meg kell tanulni. - Több Merula kehely használó írta, hogy fordítva teszi be a kelyhet, a létrával felfelé, és a hüvelyben fordítja át, így jobban érzi, ahogy bele helyezkedik a méhszáj.
3. Nem jó a kehely mérete
Egy jól kiválasztott méretű intimkelyhet kényelmesen a helyén tartanak a hüvelyi izmok és a hüvely fala.
Ha túl nagy a kehely, a hüvely fala össze tudja nyomni és nem tud teljesen nyitott állapotban maradni, így nem jön létre a vákuum hatás. A nagyobb méretet általában hüvelyi szülésen átesett, illetve 25-30 év feletti hölgyeknek ajánlják a gyártók, mert mindkét kondíció a hüvelyi izmok lazulásával jár, és a lazább izmok könnyebben a helyén tartják a nagyobb kelyhet.
Ez természetesen nem általános érvényű szabály, sok nő hüvelyi izomzata feszesebb annak ellenére, hogy szült, vagy elmúlt 30, ilyen esetben a kisebb kehely is jól működhet.
A másik oldalon, ha túl kicsi a kehely, nem simul teljesen neki a hüvelyfalnak, elengedhet a vákuum és szivároghat.
4. Megtelt a kehely
Bár sokkal nagyobb a kapacitása, mint a tamponnak, az erősebb napon nem bír ki 10-12 órát a kehely, és ha nagyon erős a vérzésed, előfordulhat, hogy néhány óra alatt megtelik, és ezáltal szivárogni fog. Szivároghat a légréseken keresztül, vagy egyszerűen túlfolyik. Előfordulhat az is, hogy a nagy súly miatt elenged a vákuum.
Ha a méhszáj belelóg a kehelybe, az is jelentősen tudja csökkenteni a kapacitást, megtelhet úgy is, hogy amikor kivesszük, azt látjuk, hogy még félig sincs… Ilyen esetben a harang alakú kehely jobb választás, mint a V alakú, mert szélesebb az alja, több fér el benne.